Paskambinkite mums

Tel.: +370 5 205 26 06

Tel.: +370 659 57933

Furunkuliozė

Furunkuliozė

Furunkulas (votis, šunvotė) - tai gilus pūlingas plauko folikulo,  gretimos riebalinės liaukos ir kitų aplinkinių audinių uždegimas. Jeigu furunkulų atsiranda visame kūne, liga vadinama furunkulioze.

Furunkulas (votis, šunvotė) - tai gilus pūlingas plauko folikulo,  gretimos riebalinės liaukos ir kitų aplinkinių audinių uždegimas. Jeigu furunkulų atsiranda visame kūne, liga vadinama furunkulioze. Ši liga sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą: besiformuojantys pūliniai ir  pačios votys yra skausmingos, o pažeidimams sugijus lieka randai. Furunkuliozė gali tapti lėtine liga -  furunkulai nuolatos atsinaujina taip ir nesugiję iki galo. Lėtinės ligos valdymas - tai nuolatinė savo sveikatos priežiūra pagal dermatologo rekomendacijas, prevencinių priemonių visuma, kuri sušvelnina ligos eigą ir apraiškas. Metodai, kuriais gydoma tiek furunkuliozė, tiek ir lėtinės eigos furunkulai, bus aptarti toliau.

Registracija konsultacijai

Kas lemia furunkulų išsivystymą?

Furunkuliozės išsivystymą gali skatinti daugybė veiksnių: susilpnėjęs imunitetas, kitos lėtinės odos ligos, žarnyno problemos. Stafilokokai yra dažniausiai nustatomos bakterijos, sukeliančios tiek pavienio plauko folikulo pūlingą uždegimą, tiek išplitusią furunkuliozę. Kiti mikroorganizmai šią ligą sukelia žymiai rečiau. Rizikos faktoriai ligai išsivystyti: nutukimas, peršalimas, cukrinis diabetas, vitaminų stoka, higienos normų nesilaikymas. Liga gali pažeisti bet kurią kūno sritį, tačiau dažniausiai atsiranda traumuojamoje ar nuolat su rūbais besiliečiančioje vietoje: veide, kakle, krūtinės srityje, vidiniuose šlaunų paviršiuose, sėdmenų srityje. Pavojingiausi esti furunkulai, susiformavę veido srityje ties nosimi ir ant smakro. Deja, nepaisant ilgai trunkančio gydymo, liga sunkiai pasiduoda gydymui, ir ne visi šiuolaikiniai gydymo metodai yra veiksmingi.

Furunkuliozės simptomai:

  • Pūlingas odos bėrimas
  • Padidėja sritiniai limfmazgiai
  • Odos paraudimas, patinimas
  • Pulsuojantis pažeistos vietos skausmas, perštėjimas, dilgčiojimas
  • Kietas, paraudęs, iškilęs mazgas su geltona „viršūnėle“
  • Karščiavimas
  • Apetito stoka

Furunkuliozės gydymas

Pastebėjus besiformuojančią votį, patariama nedelsiant kreiptis pas dermatologą, ypač, jeigu votis atsiranda veido srityje. Dažniausiai skiriamas gydymas vietinio poveikio preparatais - votis ir aplinkinė oda yra valoma dezinfekuojančiomis priemonėmis 2 kartus per dieną. Kai kuriais atvejais to ir pakanka, kad būtų sustabdytas tolesnis voties augimas.

Besivadovaujant toliau pateiktais liaudies medicinos patarimais, stebimas ženklus būklės pagerėjimas, išvengiama naujų furunkulų susidarymo:

  • Propolyje gausu mikroelementų. Šis bičių produktas didina organizmo atsparumą įvairioms ligoms, taip pat ir furunkuliozei. Namie galima pasigaminti gydomojo propolio užpilo: 2-3 propolio tabletės įdedamos į 250 g degtinės, indas su turiniu padedamas į sausą ir tamsią vietą 1 savaitei. Šis užpilas vartojamas po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.
  • Ugniažolės gerai išvalo organizmą. Šių vaistažolių galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje. Žolelės susmulkinamos, vartojamos kiekvieną rytą nevalgius, užgeriant vandeniu. Gydymo kursas - 30 dienų.
  • Žuvų taukuose gausu vitamino D, naudingų polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios teigiamai veikia imuninę sistemą.
  • Alaus mielėse gausu B grupės vitaminų, kurie skatina furunkulų gijimą.
  • Svogūnai. Elektriniu smulkintuvu svogūnas susmulkinamas, užpilamas stikline virinto vandens, taip laikomas 2 valandas. Kasdien patariama išgerti po 2-3 gurkšnelius 3 kartus per dieną. Šis gėrimas turi būti šviežiai ruošiamas kasdien, negalima jo vartoti vakarykščio.
  • Alijošius. Atsipjaukite gabaliuką alijošiaus ir suvalgykite. Galima vartoti užsigeriant vandeniu.
  • Streso ir emocijų kontrolė. Nors sąraše pateikiama paskutinė, streso ir emocijų kontrolė yra ne mažiau svarbi ir veiksminga kovojant su furunkulioze negu aukščiau išvardinti metodai. Psichinė ir emocinė būklė turi didelį poveikį ligos išsivystymui. Išmokite atsiriboti nuo kitų žmonių problemų ir neigiamą įtaką darančių aplinkinių.

Visos išvardintos priemonės stiprina žmogaus imunitetą, yra saugios ir patikimos. Šie metodai tinka tiek ligos gydymui, tiek profilaktikai. Tačiau kiekvienas furunkuliozės atvejis yra individualus, neretai tenka pasitelkti ir rimtesnius gydymo metodus. Dermatologai furunkuliozės gydymui dažniausiai skiria antibiotikus, vitaminus ir kitus preparatus, stiprinančius imuninę sistemą. Sunkiais atvejais atliekamos chirurginės intervencijos. Būtina įsidėmėti, jog gydant furunkuliozę yra labai svarbu surasti ir pašalinti ją sukėlusią priežastį, koreguoti rizikos faktorius.