Paprastieji spuogai (acne vulgaris) yra labai dažna odos problema, su kuria susiduria apie 85 proc. suaugusiųjų iki 24 metų ir apie 50 proc. vyresnių žmonių. Aknė – lėtinė, psichologinį diskomfortą sukelianti odos problema. Suaugusiųjų aknė (spuogai), apimanti vis didesnę populiacijos dalį, paprastai pereina iš lėtinės ligos formos. Dauguma žmonių, turinčių šią problemą, nepasiekia norimų rezultatų šiuolaikinėmis medikamentinėmis priemonėmis.
Sunkiai pasiduodanti medikamentiniam gydymui, atkakli aknė, nepakankamai efektyvus spuogų gydymas, padidėjęs Propionebacterium (viena iš paprastųjų spuogų atsiradimą lemiančių priežasčių), nejautrumas antibiotikams (nuo 20 proc. - 1978 metais, iki 62 proc. - 1996 metais), antibiotikų, retinoidų ir kitų medikamentų, skirtų gydyti aknę, pašalinis poveikis pastūmėjo mokslą ieškoti tobulesnių spuogų gydymo metodų.
Šiuo metu medicina gali pasiūlyti įvairių spuogų gydymo priemonių: nuo tradicinio medikamentinio iki moderniausio gydymo šviesos terapija. Taip pat ir įvairių gydymo būdų kombinaciją.
Naudojant šviesos terapiją, pasiekta žymių pokyčių paprastųjų spuogų gydyme – uždegiminių aknės elementų sumažėja apie 80 procentų, pagerėja odos spalva, elastingumas, imuninės savybės, išvaizda, oda tampa sveikesnė, atjauninta.
Kas yra aknė?
Aknė – tai odos riebalinių liaukų ir viršutinės plauko folikulo dalies lėtinis uždegimas. Aknė būna įvairaus sunkumo – nuo vos pastebimo odos funkcijų sutrikimo iki smarkaus uždegimo lydimų mazginių, cistinių formų ir infiltratų. Aknės pažeistą veido, kaklo, nugaros ir pečių odą nusėja pūlinukai, juodieji spuogai – komedonai, standūs odos iškilimai – papulės, skausmingi raudoni mazgeliai ir didesni pūlingi patinimai – cistinė acne. Ilgai negydomi, jie gali palikti visam laikui išliekančius duobutės pavidalo randus, todėl spuogų gydymas, siekiant išvengti tokių pasekmių, yra būtinas.
Kaip atsiranda acne ?
- Komedogenezė – komedonų atsiradimas
Sergant akne, keratinocitai (epidermio ląstelės), užuot atsiskyrę nuo odos paviršiaus, sulimpa ir užblokuoja plauko maišelį, tokiu būdu užkirsdami kelią liaukų išskirtiems riebalams patekti į paviršių. Susikaupę riebalai sukietėja ir plauko maišelyje susiformuoja baltieji ir juodieji spuogai – komedonai (inkštirai).
- Bakterijų kolonizacija
Propionebacterium acne – bakterijos, kurios nuolat slepiasi odos paviršiuje, kolonizuoja blokuotą folikulą.
- Seborėja
Spuogai ir pūlinukai iškyla dėl padidėjusios odos riebalinių liaukų veiklos. Dėl tam tikrų priežasčių riebalų liaukos pernelyg jautriai reaguoja į padidėjusį testosterono kiekį, išskirdamos kur kas daugiau ir lipnesnių nei įprasta riebalų, kurie užkemša plauko maišelį ir paskatina bakterijų (propionebacterium acnes) dauginimąsi.
- Uždegiminis procesas
Gausiai išskiriamų riebalų ir bakterijų sąveikos rezultatas – uždegimas ir raudoni, pūlingi spuogai. Įsivyrauja lėtinis uždegiminis procesas.
Kur atsiranda aknė ?
Paprastieji spuogai gali atsirasti įvairiose kūno vietose – veide, kakle, galvos odoje po plaukais, pečių, krūtinės, nugaros, rankų, kojų srityse.
Kaip aknė gydoma ?
Spuogų gydymas yra sudėtingas ir ne visada veiksmingas. Dažniausiai taikoma kombinuota medikamentinė terapija – peroraliniai antibiotikai, kontraceptikai, sintetiniai retinoidai Roaccutane ir lokalūs medikamentai. Vien tik medikamentinis spuogų gydymas dažnai būna trumpalaikis ir neduoda pakankamai gerų rezultatų, be to reguliariai vartojami vaistai dažnai turi šalutinį poveikį. Atsiradus šviesos terapijai, pasiekta ryškių teigiamų pakitimų, suteikiančių žymiai efektyvesnių ir greitesnių rezultatų aknės gydymo srityje.
Viso aknės gydymo proceso metu labai reikalinga gydytojo-dermatologo pagalba. Tik bendradarbiaudami su profesionaliu gydytoju galite išvengti šalutinio gydymo poveikio bei pasieksite matomų rezultatų.