Paskambinkite mums

Tel.: +370 5 205 26 06

Tel.: +370 659 57933

Melanoma

Melanoma

Melanoma yra pati agresyviausia odos vėžio forma. Ją sudaro piktybiškai pakitusios odos pigmentinės ląstelės - melanocitai. Melanoma pažeidžia ne tik odą. Retais atvejais šis piktybinis auglys gali atsirasti ir gleivinėse, naguose, akyje. Didžiausią įtaką ligos išsivystymui turi ultravioletiniai spinduliai bei genetinis polinkis. Iš pradžių melanoma gali atrodyti kaip apgamas, tamsus mazgelis. Dažniausiai ji būna tamsiai rudos ar net juodos spalvos, retais atvejais - raudonos spalvos.

Klinikiniai melanomos diagnostikos kriterijai - ABCDE sistema:

  • A (asimetrija) - apgamo kontūrų, spalvos, kraštų, formos asimetrija;
  • B (kraštai, angl. borders) - netaisyklingi, dantyti apgamo kraštai;
  • C (spalva, angl. color ) - netolygios spalvos apgamai;
  • D (diametras) - apgamai, didesni nei 6 mm.;
  • E (evoliucija, augimas) - apgamai, kurie sparčiai auga ar kitaip keičiasi jų išvaizda.

Pastebėję bent 1 iš aukščiau išvardintų apgamo požymių, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją dermatologą. Tai nebūtinai reiškia, kad sergate melanoma. Atipiniai apgamai irgi atitinka ABCDE kriterijus ir jie nėra vėžinė būklė. Visgi displaziniai apgamai turi padidėjusią supiktybėjimo riziką, todėl juos privaloma reguliariai tikrinti. Tik taip galima užkirsti kelią melanomos išsivystymui.

Registracija konsultacijai

Sergamumas melanoma didėja visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad kiekvienais metais naujai diagnozuotų melanomos atvejų nustatoma iki 3-7% dažniau. Viena vertus, tai susiję su pagerėjusia ankstyva diagnostika ir visuomenės švietimu. Kita vertus, žmonės pradėjo aktyviai keliauti po pasaulį, daugiau laiko praleidžia lauke. Be to, atsiradus „įdegusio kūno“ kultui, nemaža dalis jaunimo reguliariai pradėjo lankytis soliariumuose. Pastebėta, kad vyrams melanoma dažniausiai atsiranda nugaros srityje, o moterims - ant blauzdų. Anksti nustačius ligą ir pradėjus gydymą, 5-ių metų išgyvenamumas siekia net 98%. Išplitusios ligos atveju šis skaičius siekia tik 17%.

Svarbiausi melanomos rizikos veiksniai:

  • Ultravioletinių spindulių poveikis;
  • Genetinis polinkis (melanoma diagnozuota I-II eilės giminaičiams);
  • Šviesi ar labai šviesi oda;
  • Vaikystėje buvę nudegimai nuo saulės;
  • Daugiau, nei 50 apgamų;
  • Atipinių apgamų sindromas (t. y., esant daugiau, nei 5 atipiniams apgamams);
  • Tam tikros genetinės ligos, pvz., pigmentinė kseroderma;
  • Imunosupresinės būklės (pvz., po organų transplantacijų, vartojant imunosupresinius vaistus).

Melanoma yra itin pavojinga ir nebyli liga. Ilgą laiką nesukelia skausmo, niežulio ar kito diskomforto jausmo. Ignoruodami atsiradusios odos pakitimus ir kitus organizmo siunčiamus ženklus, leidžiate ligai nesustabdomai išplisti po kitus organizmo audinius ir organus. Melanoma per kraują ir limfą yra linkusi metastazuoti į smegenis, kepenis, kaulus ir plaučius. Išplitusi melanoma yra gydoma kombinuotai - taikomas chirurginis naviko pašalinimas, imunoterapija, biologinė terapija, radioterapija, chemoterapija. Visgi pažengusios ligos kontrolė yra kur kas sunkesnė negu jai esant pradinėje stadijoje, gydymo rezultatai ne visais atvejais būna džiuginantys. Todėl pastebėję bet kokį neįprastą odos darinį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją dermatologą. Efektyviausias melanomos gydymo metodas - tai ankstyva jos diagnostika. 

Skiriami 4 pagrindiniai melanomos potipiai:

Paviršiumi plintanti melanoma - dažniausiai sutinkamas melanomos variantas, sudaro apie 70% visų ligos atvejų. Nors šis vėžio tipas labiausiai siejamas su apgamais, paprastai paviršiumi plintanti melanoma yra naujai susiformavę darinys. Pacientai pastebi naujai atsiradusią nelygių kraštų tamsią dėmelę ar plokštelę, kurios dydis svyruoja nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų. Auglys atitinka visus ABCDE kriterijus.  Kadangi šis navikas labiau plinta į šonus negu į gylį, laiku diagnozavus ligą, daugiau nei 60% pacientų užtenka tik radikalaus chirurginio gydymo.

Mazginė melanoma - antras pagal dažnumą melanomos variantas, sudaro iki 30% visų ligos atvejų. Vizualiai atrodo kaip tamsios spalvos mazgelis, kartais gali priminti polipą. Kartais stebimas rausvas atspalvis, simetriški kraštai. Šie navikai nėra dideli, tačiau nuo pat ligos pradžios jiems būdingas greitas ir vertikalus augimas, t. y., plitimas į giliau esančius audinius. Mazginei melanomai būdinga greita progresija.

Lentigo maligna melanoma - šis lėtai progresuojantis melanomos potipis būdingiausias vyresnio amžiaus žmonėms. Liga išsivysto ilgą laiką saulės spindulių veikiamoje odoje. Iš pradžių tai atrodo, kaip ruda ar rusva dėmė. Bėgant metams, ši dėmė didėja, tamsėja, kraštai įgauna netaisyklingą kontūrą, atsiranda spalvos ir paviršiaus reljefo netolygumai. Tai yra rečiausiai sutinkamas melanomos tipas, sudarantis iki 5% visų melanomos atvejų.

Akrolentiginė melanoma - pakankamai retai sutinkamas melanomos tipas, būdingiausias tamsios odos savininkams. Pažeidimai randami delnų, padų ar nagų srityje, po nago plokštele. Minėtose srityse (išskyrus nagus) atsiranda labai tamsi ir netaisyklingų kraštų dėmė arba plokštelė, vietomis stebimas paviršiaus reljefo netolygumas. Nesant pigmento, pažeidimas gali priminti karpas arba nuospaudas. Nago melanoma vystosi iš nago augimo zonos. Šiuo atveju po nago plokštele atsiranda vertikali tamsi linija, taip pat pigmentacija atsiranda ir nago augimo zonoje. Tačiau ne visada nago pigmentacija rodo piktybinę ligą.

Jeigu pastebėjote nerimą keliantį odos darinį, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją dermatologą. Melanomos atveju delsimo kaina yra Jūsų sveikata ir gyvybė.

Apie melanomos diagnostiką ir gydymą skaitykite straipsniuose „Odos vėžio diagnostika“ bei „Melanomos gydymas“.