Nagų augliai

Nagų augliai

Nagų augliai skirstomi į gerybinius ir piktybinius.

Gerybiniai nagų augliai

Fibroma - gerybinis jungiamojo audinio darinys, dažniausiai atsirandantis nago augimo zonoje. Tačiau šis darinys taip pat gali atsirasti ir nago guolyje ar proksimaliniame volelyje, bei išplisti ant nago plokštelės. Skiriamos kelių tipų nagų fibromos:

  • Dermatofibroma - kūno spalvos, žirnio didumo darinukas.
  • Apynagės fibroma - dažniausiai atsiranda ant kojų nykščių, apynagėje ar po nagu. Tai rausvos spalvos, primenančios polipą, daugybinės išaugos. Dėl augimo zonos suspaudimo, atsiranda išilginiai nago plokštelės ruoželiai.
  • Įgyta apynagės fibrokeratoma - nedidelis, kūno spalvos darinys suragėjusia viršūnėle, atsiradęs po traumos.

Onichomatricoma - retas epitelinės kilmės nago auglys, susiformavęs iš nago augimo zonos ląstelių. Būdingi gelsvos spalvos nago plokštelės grioveliai, „rakšties“ fenomenas, ryškus išilginis nago plokštelės ruožėtumas. Diagnozei patvirtinti gali būti atliekama laisvojo nago krašto biopsija bei histologinis ištyrimas. Gydoma šalinant chirurgiškai.

Miksoidinė cista pasireiškia skaidriu mazgeliu, išsidėsčiusiu nugariniame nago paviršiuje, tarp distalinio interfalanginio sąnario (t. y., sąnario, jungiančio II-ą ir III-ą pirštikaulį) ir proksimalinio nago volelio. Šios cistos susidaro dėl jungiamojo audinio degeneracijos ir sąnarinio skysčio nutekėjimo. Jeigu cista spaudžia nago augimo zoną, nago plokštelėje atsiranda išilginis, įdubęs ruožas. Esant diagnostinių neaiškumų, rekomenduojama darinio echoskopija. Gydoma krioterapija, skleroterapija ar pašalinant chirurgiškai.

Piogeninė granulioma. Gerybinis, kraujagyslinės kilmės darinys, pasižymintis greitu augimu ir trapia struktūra. Plačiau skaitykite skyrelyje „Piogeninė granulioma“.

Piktybiniai nagų augliai

Plokščiųjų ląstelių karcinoma. Dažniausias nagų srities piktybinis navikas, pažeidžiantis rankų nagus, nagų guolius, šoninius nago volelius. Šis vėžys dažnesnis vyresnio amžiaus vyrams. Rizikos faktoriai:

  • Trauma;
  • Radiacija;
  • Rūkymas;
  • ŽPV 16, 18 tipo infekcija.

Apynagės ar panagių srities plokščialąstelinės karcinomos simptomai yra nespecifiniai, dažniausiai nulemiantys pavėluotą ligos diagnozę. Būdinga hiperkeratozė (perteklinis ragėjimas), nuolatinė onicholizė, išilginė eritronichija (raudonas ruoželis nago plokštelėje), paronichija, karpų pobūdžio dariniai, nago distrofija, ponaginės masės. Vertėtų sunerimti, jeigu „karpa“ ar suragėjęs darinys nago volelių šonuose neišnyksta taikant standartinį karpų gydymą.

Liga diagnozuojama atlikus darinio biopsiją bei histologinį tyrimą. Gydoma chirurgiškai- atliekama plati ekscizija, piršto amputacija (jeigu liga išplitusi į kaulą).

Plačiau skaitykite skyrelyje „Odos plokščialąstelinė karcinoma“.

Melanoma. Nagų srities melanoma - tai galūnių (akralinės) melanomos forma, kuri kyla iš nago augimo zonoje esančių ląstelių. Tai retas nagų srities piktybinis navikas, sudaro 1-3% visų melanomos atvejų.

Maždaug dviem trečdaliais atvejų nagų melanoma pasireiškia kaip tamsiai rudos ar juodos spalvos išilginis ruožas nago plokštelėje (tai vadinama melanonichija). Likusiais atvejais tai būna darinys nago guolyje ar kito pobūdžio nago plokštelės anomalija. Todėl visais atvejais, atsiradus naujų ir greitai kintančių nago pokyčių, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju. Dėl vėlai nustatytos diagnozės, 5-ių metų išgyvenamumas sergant nagų melanoma, tesiekia 30%, o 10-ies metų - tik 13%.

Ankstyva nagų melanoma atrodo kaip siauras pigmentuotas ruoželis, kurio spalva varijuoja nuo rudos iki juodos. Būdingi ir kiti simptomai, pvz., pigmentacijos išplitimas, spalvos kitimas ir pan. Kokie kiti požymiai sustiprina nagų melanomos įtarimą?

  • Melanonichija, atsiradus suaugusiame amžiuje ir pažeidžianti tik 1 pirštą (ypač, jei tai rankos ar kojos nykštys, rankos rodomasis pirštas);
  • Greitai progresuojantys nago pokyčiai (pvz., tamsus ruoželis išplatėja, atsiranda kelių spalvų derinys);
  • Melanonichija, platesnė nei 3 mm.;
  • „Išplaukę“ melanonichijos krašteliai;
  • Lydintys simptomai, pvz., nago plokštelės skilinėjimas, įtrūkimas, distrofija;
  • Pigmentas išplinta į nago volelius.

Auksinis nagų melanomos diagnostikos standartas - biopsija ir histologinis ištyrimas. Nagų melanoma gydoma chirurginiu būdu.

Plačiau galite paskaityti skyreliuose „Melanoma“, „Melanomos gydymas“.