Epizodinis veido raudonis

Epizodinis veido raudonis

Epizodinis veido raudonis (angl. flushing) - dažnai medicinos praktikoje sutinkama problema. Šis simptomas atsiranda dėl išsiplėtusių veido odos kraujagyslių ir padidėjusio kraujo pritekėjimo į odą. Veido raudonis skirstomas į epizodinį ir nuolatinį. Apie pastarąjį plačiau skaitykite skyrelyje „Veido odos paraudimas“.

Kas lemia veido odos raudonio intensyvumą?

  • Odos spalva
  • Kūno temperatūra
  • Odos kraujagyslių tonusas

Pacientams, kuriuos epizodinis veido raudonis vargina daug metų, gali būti stebimas nedidelio intensyvumo nuolatinis veido paraudimas ir išsiplėtę paviršiniai odos kapiliarai.

Registracija konsultacijai

Dažniausios epizodinio veido paraudimo priežastys

  • Karščiavimas, intensyvi fizinė veikla.
  • Karšto maisto, karštų gėrimų vartojimas.
  • Menopauzė. Apskaičiuota, kad „karščio pylimai“ vargina 50-80% moterų, vyresnių nei 45 m. „Karščio pylimams“ būdingas karščio pojūtis, prakaitavimas bei paraudimas. Šie epizodai tęsiasi 3-5 minutes ir gali kartotis iki 20 kartų per dieną. Dažnai jie sukelia diskomforto, nerimo jausmą, trikdo miegą ir kasdienę veiklą.
  • Stiprios emocijos. Pastebėta, kad epizodinis veido paraudimas, kaip reakcija į stiprius psichologinius išgyvenimus, dažnesnė moterims negu vyrams. Be to, šią reakciją dažnai lydi ir kiti simptomai - juntami širdies plakimai („permušimai“, „palpitacijos“) ar išdžiūvusi burna.
  • Neurologinės ligos, pavyzdžiui, klasteriniai galvos skausmai, nugaros smegenų pažeidimai, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, autonominės nervų sistemos sutrikimai ir kt.
  • Odos ligos, iš kurių pagrindinė - rožinė. Tai dažnai sutinkama uždegiminė odos liga, pažeidžianti veido sritį. Šiam susirgimui būdingi išsiplėtę veido odos kapiliarai (teleangiektazijos), papulės ir pūlinukai. Epizodinis veido paraudimas yra vienas iš ankstyvųjų rožinės simptomų. Kai kurių autorių duomenimis, dažnas epizodinis veido paraudimas gali lemti tolesnį ligos progresavimą. Sergant rožine, veido paraudimą provokuoja emociniai išgyvenimai, aplinkos temperatūros svyravimai, aštrus ar karštas maistas, alkoholis. Pacientai dažnai skundžiasi deginimo pojūčiu. Laikui bėgant, oda sausėja, vietomis sustorėja, vyksta uždegiminės reakcijos. Plačiau skaitykite skyrelyje „Rožinė“.
  • Vaistai. Tam tikrų vaistų vartojimas gali sukelti epizodinį veido paraudimą, pvz., kalcio kanalų blokatoriai (nifedipinas, amlodipinas), nitroglicerinas, beta blokatoriai, kortikosteroidai, chemoterapiniai vaistai, opiatai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kt.
  • Tam tikri maisto produktai ir maisto priedai. Pastebėta, kad aštrus maistas, ypač turintis kapsaicino (medžiagos, gaunamos iš raudonųjų pipirų), skatina veido raudonį. Kiti maisto priedai - natrio nitratas, sulfitai, mononatrio glutamatas irgi gali lemti epizodinį veido paraudimą.
  • Alkoholis skatina veido raudonį dėl kraujagysles plečiančio poveikio. Be to, fermentuoti alkoholiniai gėrimai turi aktyviųjų medžiagų, kurios tik sustiprina vazodilatacinį alkoholio efektą. Pastebėta, kad raudonį sukeliantis alkoholio efektas priklauso nuo kepenyse vykstančių alkoholio oksidacijos reakcijų intensyvumo. Pavyzdžiui, Azijos gyventojai pasižymi labai nedideliu alkoholį skaidančio fermento aktyvumu, todėl jiems alkoholis sukelia itin stiprų odos raudonį.
  • Karcinoido sindromas. Klasikiniam karcinoido sindromui būdingi priepuoliai, susidedantys iš epizodinio veido paraudimo, viduriavimo, gausaus prakaitavimo, pilvo skausmų ir apsunkinto kvėpavimo. Taip pat priepuolio metu krenta kraujospūdis ir didėja širdies susitraukimų dažnis, parausta ne tik veidas, bet ir viršutinė liemens dalis, kaklas. Paraudimą lydi deginimo jausmas. Dažniausiai karcinoido sindromas atsiranda sergant žarnyno navikais, bronchų ar skrandžio vėžiu.
  • Feochromocitoma - chromafininių ląstelių navikas, išsivystantis antinksčiuose. Sergant feochromocitoma, antinksčiai periodiškai į kraują išskiria didelį kiekį adrenalino. Tai pasireiškia galvos skausmo, prakaitavimo, padidėjusio kraujospūdžio bei tachikardijos priepuoliais. Priepuolio metu pacientas gali arba išblykšti, arba parausti. Pastebėta, kad dažniausiai odos paraudimas atsiranda pasibaigus tipiniam priepuoliui.
  • Kitos priežastys - sarkoidozė, hipertirozė (padidėjęs skydliaukės aktyvumas), širdies dviburio vožtuvo stenozė, sisteminė raudonoji vilkligė, fotojautrumas.

Diagnostika

Gydytojo konsultacijos metu surenkama detali anamnezė, išsiaiškinama epizodinį veido odos paraudimą lydintys simptomai bei atliekama nuodugni paciento apžiūra. Rekomenduojama rašyti „Simptomų dienoraštį“ ir jame registruoti:

  • kada ir kaip dažnai vargina epizodinis odos raudonis
  • kokios yra sąsajos su maistu, vaistais, fiziniu krūviu, emociniu stresu
  • kokie yra gretutiniai simptomai (pvz., galvos skausmas, pilvo skausmas, viduriavimas ir kt.)

Dažniausiai to pakanka diagnozei nustatyti.

Tais atvejais, kai diagnozė lieka neaiški, skiriami papildomi tyrimai ir kitų gydytojų specialistų konsultacijos.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo epizodinį veido raudonį sukeliančios priežasties, pavyzdžiui:

  • Menopauzės sąlygotiems „karščio pylimams“ lengvinti gali būti skiriama pakaitinė hormonų terapija.
  • Jeigu epizodinis veido paraudimas atsiranda dėl vartojamų vaistų šalutinio poveikio, aptariami kiti ligos gydymo metodai ir vaistai. Beje, dažnu atveju epizodinis veido paraudimas vargina tik vaisto vartojimo pradžioje - laikui bėgant, šis nemalonus reiškinys nebesikartoja.
  • Emocijų sukeltam veido raudoniui malšinti gali būti skiriami tam tikri vaistai, vadinami beta blokatoriais. Jie taip pat mažina ir kitus nerimo, baimės sukeltus simptomus - dažną širdies plakimą, burnos išsausėjimą. Šiuo atveju taip pat naudinga išbandyti įvairias streso valdymo metodikas, meditaciją ir kt.
  • Apie rožinės gydymą plačiau skaitykite skyrelyje „Rožinės gydymas“. Dažnu atveju padeda kosmetinis maskavimas su žalio atspalvio priemonėmis.

Jeigu Jus vargina epizodinis veido raudonis, rekomenduojame kreiptis į gydytoją. Dažniausiai šis simptomas tėra odos reakcija į išorės dirgiklius, tačiau kai kuriais atvejais gali byloti apie rimtą vidaus organų susirgimą.