Psoriazės ir neurodermatito priežastys

Psoriazės ir neurodermatito priežastys

Nėra vienareikšmio atsakymo, kas sukelia psoriazės ir neurodermatito išsivystymą. Tačiau yra nustatyti tam tikri rizikos faktoriai, kurie gali paskatinti ligos atsiradimą.

Kodėl susergama psoriaze?

Sunku atsakyti į šį klausimą. Žvynelinė yra uždegiminės kilmės autoimuninė liga. Ji paveikia žmones, turinčius genetinį polinkį. Manoma, kad psoriazė pasireiškia, kai sutrinka darni imuninės sistemos veikla. Dėl šios priežasties pagreitėja odos ląstelių (keratinocitų) dauginimasis ir jos nespėja iki galo subręsti. Atsiranda psoriazei būdingi simptomai - uždegiminės raudonos odos plokštelės, padengtos žvynu.

Registracija konsultacijai

Psoriazė yra polietiologinis susirgimas. Tai reiškia, kad daug veiksnių gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Nustatyti 25 genai, didinantys tikimybę susirgti psoriaze. Žmonės, nešiojantys šiuos genus, rizikuoja susirgti šia liga. Minėtus genus turi 10% populiacijos, o suserga tik 3% žmonių. Kai tam tikras trigerinis taškas paveikia imuninę sistemą, prasideda ligos vystymasis.

Psoriazės atsiradimą įtakoja:

 • Nutukimas. Antsvorio turintiems žmonėms dažnai psoriazė išsivysto natūraliose kūno raukšlėse.
 • Odos traumos. Bet koks odos pažeidimas gali išprovokuoti psoriazės atsiradimą.
 • Stresas. Imuninė sistema reaguoja į stresą, todėl po didelių sukrėtimų kyla rizika susirgti žvyneline.
 • Tam tikri vaistai, pvz., litis, beta blokatoriai, vaistai nuo maliarijos. Jie gali lemti psoriazės atsiradimą arba pabloginti odos būklę jau sergant šia liga.
 • Rūkymas. Pastebėta, kad rūkaliai žvyneline serga 2 kartus dažniau. Be to, rūkymas pablogina jau esamus simptomus.
 • Paveldimumas. Jeigu artimas šeimos narys serga psoriaze, tikimybė susirgti padidėja iki 9 kartų.
 • Hormonų disbalansas. Dažnai psoriazė pirmą kartą pasireiškia brendimo arba menopauzės metu.
 • Alkoholio vartojimas. Alkoholis skatina psoriazės atsiradimą, apsunkina gydymą ir blogina gydymo rezultatus.
 • Infekcijos. Streptokokinė infekcija yra pagrindinė lašinės psoriazės priežastis.
 • Šalta aplinka.

Net ir pašalinus veiksnius įtakojančius psoriazės atsiradimą, liga nepasitraukia. Vėlesni simptomai, paūmėjimų dažnis ir sunkumas nepriklauso nuo ligą išprovokavusio veiksnio.

Kas lemia psoriazės galvos srityje atsiradimą? Tų pačių genetinių veiksnių ir aplinkos faktorių sąveika, nulemianti imuninės sistemos disbalansą. Kaip ir kūno žvynelinės atveju, keratinocitai pradeda pernelyg greitai daugintis, atsiranda būdingos plokštelės ir gausus pleiskanojimas. Galvos plaukuotos dalies žvyneline neįmanoma užsikrėsti nuo kito ja sergančio žmogaus. Vis tik visuomenėje vyrauja mitas, kad psoriazė yra užkrečiama. Kartais kirpėjai atsisako aptarnauti sergančiuosius žvyneline, nors toks elgesys visiškai neturi jokio medicininio pagrindo.

Kodėl atsiranda plokštelinė psoriazė? Didelę įtaką turi genetinis polinkis, o dažniausiai ligos atsiradimą išprovokuoja virusinė ar bakterinė infekcija, odos traumos.

Iš esmės visų klinikinių formų psoriazės atsiradimo mechanizmas yra toks pats. Pvz., kūno raukšlių psoriazė atsiranda esant genetiniam polinkiui ir organizmą paveikus tam tikram ligą provokuojančiam veiksniui.

Kas sukelia neurodermatitą?

Neurodermatitas, kaip ir psoriazė, yra lėtinė odos liga. Ji sukelia varginantį niežulį, pacientai nuolat kasosi. Tikslios neurodermatito priežastys nėra žinomos. Tačiau nustatyti tam tikri ligos atsiradimą skatinantys faktoriai:

 • Stresas - gali lemi tiek atopinio dermatito, tiek psoriazės atsiradimą.
 • Vabzdžių įkandimai. Tai pažeidžia odos paviršių ir gali tapti ilgai trunkančio niežulio priežastimi.
 • Kitos odos traumos.
 • Ankšti rūbai - dėl nuolatinės trinties odoje atsiranda mikrotraumos.
 • Nerimas.