Įaugę plaukai

Įaugę plaukai

Įaugę plaukai yra dažna problema, su kuria susiduria kone kiekvienas, kas nepageidaujamus plaukus šalina skutant juos. Mokslinis terminas šiai būklei apibūdinti yra „pseudofolikulitas“.

Pseudofolikulitas atsiranda dėl to, kad atauginėjant nuskustiems plaukams, jie tarsi „įstringa“ ir negali toliau augti į viršų, į odos paviršių, o lieka „įkalinti“ po oda. To pasekmė - odos uždegiminė reakcija, pasireiškianti skutamos vietos bėrimu kietomis papulėmis ir pūlinukais. Dažnai pacientams tai kelia estetinių problemų.

Įaugusių plaukelių komplikacijos:

  • Použdegiminė pigmentacija;
  • Antrinė bakterinė infekcija;
  • Randeliai.

Kodėl plaukai įauga?

Plaukai gali įaugti bet kurioje vietoje, nuo kurios jie šalinami skutant, naudojant vašką ar depiliatorių. Yra 2 pagrindiniai plaukų įaugimo mechanizmai:

  • Plauko galiukas, esantis virš odos, prasiskverbia į epidermį. Šį procesą skatina skutimas, nes skutant plauko galas tampa aštrus ir jam lengviau pradurti odą.
  • Dar iš folikulo angos į odos paviršių neišlindęs plaukas savo galiuku perveria tikrąją odą. Tikimybė būtent tokiam plauko įaugimo mechanizmui padidėja tuomet, kai skutimo metu oda yra ištempiama, taip pat jeigu naudojami dvigubų briaunų ar daugiabriauniai skutimosi peiliukai. Pirmas peiliukas pakelia plauką aukštyn, o esantieji žemiau jį nuskuta, taigi iš esmės po skutimo likęs plauko stiebas tarsi sulenda gilyn į odą.

Pervėręs odą, plaukas toliau prasiskverbia 2-3 mm gilyn į tikrąją odą. 3-6 savaičių bėgyje nuskustas plaukas atauga iki savo normalaus gylio, o kadangi jis yra „įkalintas“ odoje, vystosi uždegiminė reakcija.

Registracija konsultacijai

Diagnostika ir klinikiniai požymiai

„Įkalintų“ plaukų vietoje atsiranda kietos uždegiminės raudonos papulės. Kartos odos paviršiuje matomos įaugusių plaukų kilpelės. Dėl sterilaus, ūmaus uždegimo gali atsirasti pūlinukų. Jų atsiranda ir dėl antrinės bakterinės infekcijos.

Išplitimo pobūdis yra labai įvairus: kartais įauga pavieniai plaukeliai, o kai kada jų būna virš 100. Labiausiai plaukai linkę įaugti šiose srityse:

  • Priekinė kaklo dalis;
  • Apatinis žandikaulis;
  • Skruostai;
  • Bikini sritis;
  • Kirkšnys;
  • Blauzdos.

Bėrimus niežti, o kasymasis didina bakterinės infekcijos tikimybę.

Pseudofolikulitas diagnozuojamas remiantis tipiniais klinikiniais požymiais, tačiau šią odos būklę gali tekti skirti ir nuo kitų panašiai pasireiškiančių odos ligų, tokių kaip:

  • Bakterinis folikulitas - būdinga staigi pradžia, bėrimas pūlinukais ir raudonomis papulėmis. Pseudofolikulitas yra lėtinė odos būklė, bėrimais būna kietos konsistencijos. Diagnozės patikslinimui gali būti atliekamas mikrobiologinis pasėlis nuo odos: esant bakteriniam folikulitui, gaunamas bakterijų augimas. Pseudofolikulitui nebūdingas bakterijų augimas pasėlyje (arba išauga normalios odos mikrofloros komponentai).
  • Trauminis folikulitas. Tai praeinantis plauko folikulo uždegimas, kuris atsiranda dėl odos sudirginimo skutant (peiliukas būna pernelyg arti odos paviršiaus). Stebimas odos paraudimas aplink plauko folikulą, nukasymai, papulės. Jeigu porą dienų pacientas neskuta plaukų, ši odos būklė praeina savaime.
  • Grybelinė infekcija, ypač barzdos srities. Būdingas bėrimas pūlinukais, uždegiminiais mazgeliais bei papulėmis, pleiskanojančiomis plokštelėmis. Diagnozės patikslinimui atliekama odos nuograndų mikroskopija.

Kaip išvengti plaukų įaugimo? Kaip gydomi jau įaugę plaukai?

Pseudofolikulitas iš esmės yra netaisyklingo plauko atauginėjimo pasekmė. Todėl įaugusių plaukelių gydymas yra šio reiškinio prevencija.

Efektyviausias ir saugiausias būdas išvengti plaukų įauginėjimo - tai nustoti juos skusti ar šalinti depiliatoriumi, vašku. Pacientai, kurie gali sau leisti tai daryti, jau po kelių mėnesių pastebi odos būklės pagerėjimą. Tačiau dėl kosmetinių priežasčių, kultūrinių normų, asmeninių įsitikimų, plaukų šalinimas šiais laikais tapo neatsiejama kiekvieno žmogaus kūno priežiūros ritualų dalis. Visgi pagal galimybes pirmasis šios odos būklės gydymo metodas yra bent jau laikinai neskusti plaukų (iki 6 mėn.), kol gaunamas ženklus odos būklės pagerėjimas. Per tą laiką pacientui parenkami kiti plaukų šalinimo metodai, tokie kaip:

• Plaukų šalinimas lazeriu. Tai saugi ir labai efektyvi nepageidaujamų plaukelių šalinimo priemonė. Paveikti lazeriu, plaukai atauga plonesni ir retesni, be to, lazerinis plaukų šalinimas užtikrina ilgalaikį depiliacinį efektą.

• Vietinio poveikio kremai su retinoidais (į vitaminą A panašiomis medžiagomis), silpnais kortikosteroidais, antibiotikais, alfa- hidroksirūgštimis naudojami kaip pagalbinės priemonės, siekiant pagreitinti odos būklės pagerėjimą.

Plačiau skaitykite skyrelyje „Nepageidaujamų plaukelių šalinimas“.

Kaip išvengti plaukų įaugimo?

Pagrindiniai metodai, leisiantys išvengti įaugusių plaukų:

  • Neskusti plaukų;
  • Keisti plaukų šalinimo metodą;
  • Plaukų šalinimas lazeriu.

Nebeskutant plaukų skutimosi peiliukais, taip pat nustojus taikyti depiliaciją vašku ar depiliatoriumi, plaukas atauga iki tokio ilgio, kad jam pasidaro sunku įaugti. Šiuo gydymo periodu galima plaukus šalinti elektrinėmis plaukų kirpimo mašinėlėmis, specialiomis žirklėmis. Iš pradžių rekomenduojama, kad plauko ilgis būtų bent 5 mm. Toliau, kai odos būklė pagerėja, galima ir eksperimentuoti su plaukų ilgiu pagal paciento pageidavimą - stebima, koks trumpiausias plaukas dar neįauga.

Verta įsidėmėti, kad nustojus skusti, per kelias pirmąsias savaites odos būklė kaip tyčia gali pablogėti, pseudofolikulitas gali progresuoti. Tai nutinka dėl besitęsiančio kitų plaukelių įauginėjimo (nes visi plaukai tuo pačiu metu būna skirtingose augimo fazėse, žr. skyrelį „Plaukų įaugimas ir fiziologija“). Tokiu atveju, galima ir pačiam „padėti“ plaukeliui išsilaisvinti, atlaisvinant jo vieną galą sterilia plona adata ar dantų krapštuku. Svarbiausia, kad nebūtų pašalintas (išrautas) visas plaukas, nes tai tik dar labiau suerzina odą. Kremai su silpnu kortikosteroidu gali būti tepami 3-4 savaites, kol sumažėja odos uždegimo reiškiniai. Prisidėjus antrinei bakterinei infekcijai, skiriami tepalai su antibiotikais.

Priklausomai nuo būklės sunkumo, uždegiminiai bėrimai sugyja pusės metų bėgyje. Použdegiminė pigmentacija nyksta ilgiau, dažniausiai apie metus.

Ilgalaikį plaukų šalinimą lazeriu patariama pradėti tik tada, kai uždegiminis procesas būna aprimęs. Jeigu pacientas gydymo pradžioje vis tiek pageidauja šalinti plaukus, rekomenduojami kiti metodai:

  • Elektrinės plaukų kirpimo mašinėlės
  • Depiliaciniai kremai

Jeigu pacientas vis tiek pageidauja naudotis skutimosi peiliukais, rekomenduojama:

  • 5-10 min prieš skutimą užtepti pakankamą kiekį drėkinančio skutimosi kremo. Tai suminkština plauką ir gali padėti išvengti aštrių plauko briaunų susidarymą skutimosi metu. Alternatyva - šilti kompresai prieš plaukų skutimą.
  • Naudoti viengubą plaukų skutimo peiliuką. Dvigubi ar kelių briaunų peiliukai nuskuta plaukus itin trumpai - taip trumpai, kad likę stiebai tarsi sulenda gilyn į odą, o tai yra viena iš esminių plaukų įaugimo sąlygų.
  • Plaukus skusti tik jų augimo kryptimi.
  • Skutant plaukus, neištempti odos.
  • Skutamas vietas kasdien šveisti švelniu šveitikliu, šiurkštesne kempine ar nutrinti šiurkštesniu rankšluosčiu. Jeigu plaukas įauginėja sudarydamas kilpelę, vieną jo galą galima išlaisvinti dantų krapštuku ar sterilia plona adata.
  • Pagal galimybes, paprastą skutimosi peiliuką pakeisti į elektrinę skutimosi mašinėlę. Skutant, plaukas turėtų būti bent 1 mm ilgio - tai padės išvengti jo įauginėjimo.
  • Alternatyva - depiliaciniai kremai, kurių sudėtyje yra bario sulfido, kalcio tioglikolato. Kai kuriems pacientams tai padeda ženkliai pagerinti odos būklę, kai vargina įaugę plaukeliai. Šios medžiagos ištirpina disulfidines plauko jungtis, todėl paveikti plaukai būna minkšti, nesiformuoja aštrūs galiukai. Kremai užtepami ant odos ir laikomi keletą minučių, po to nuvalomi pagal instrukcijoje pateiktas rekomendacijas. Pagrindinis depiliacinių kremų pašalinis poveikis- tai odos sudirgimas, todėl dauguma pacientų vengia juos naudoti veido srityje. Siekiant patikrinti odos reakciją į šias priemones, rekomenduojama nedidelį kremo kiekį užtepti ant vidinės žasto pusės ir palikti 48 valandoms. Jeigu oda sudirgsta- geriau šio kremo nenaudoti. Jeigu nesudirgsta - kremą saugiai galima naudoti ir veido srityje. Taip pat odos sudirgimo tikimybę sumažins ir retesnis depiliacinio kremo naudojimas (pvz., kas antrą ar kas trečią dieną).
  • Ilgalaikis plaukų šalinimas. Plaukai įauginėja tik tose vietose, iš kurių jie periodiškai šalinami. Todėl pašalinus plaukų folikulus, jie nebeatauga ir taip ši problema išsisprendžia visam laikui. Lazerinis plaukų šalinimas - tai bene geriausias metodas, dėka kurio įaugusių plaukų problema išnyksta ilgam.

Nepageidaujamų plaukelių šalinimas lazeriu. Metodas paremtas selektyvia plaukų folikulų destrukcija, dėl ko plaukai atauga retesni ir plonesni. Geram efektui pasiekti prireikia kelių procedūrų, kadangi vienos procedūros metu sunaikinama tik nedaug plaukų folikulų. Plaukų šalinimo lazerio taikinys yra plauko folikule esantis pigmentas melaninas, todėl akivaizdžiausi rezultatai būna šviesios odos ir tamsių plaukų savininkams. Deja, metodas nėra itin veiksmingas šalinant žilus, šviesius plaukus.

Plaukų šalinimui naudojami įvairūs lazeriai: Nd:YAG, diodiniai, aleksandrito, rubino. Nepaisant procedūros saugumo, vis tiek išlieka nepageidaujamų reiškinių tikimybė, tokių kaip:

  • Pigmentacijos pokyčiai;
  • Pūslės;
  • Randai.

Jie yra labai reti, ir, atliekami profesionalo gydymo įstaigoje, praktiškai nepasitaiko.

Elektrolizė yra nerekomenduojama, nes tai skausminga, ilgai užtrunkanti ir ne itin veiksminga procedūra siekiant išvengti plaukų įaugimo. Be to, kai yra įaugusių plaukų, ją sunku atlikti, o nesėkmingai atlikta intervencija tik dar labiau didina plaukų įaugimo tikimybę. Taip pat galimos ir komplikacijos - randų formavimasis adatos įėjimo vietoje, nepageidaujama pigmentacija.

Prie visų išvardintų gydymo ir profilaktikos metodų, galima skirti pagalbines priemones:

  • Vietiniai retinoidų tepalai. Retinoidai yra medžiagos, savo struktūra panašios į vitaminą A. Kai kurių mokslininkų duomenimis, retinoidai reguliuoja odos ragėjimo procesus, o tai gali turėti įtakos mažinant plaukų įaugimo tikimybę.
  • Kortikosteroidų tepalai. Šios medžiagos mažina odos uždegimą, be to, juos galima derinti ir su retinoidais, ir su antibiotikais. Tačiau kortikosteroidų negalima vartoti daug ir ilgą laiką, kadangi jie pasižymi šalutiniais poveikiais, pvz., oda plonėja, ryškėja kraujagyslės.
  • Antibiotikų tepalai. Nors įaugę plaukai nėra infekcinė liga, visgi kai kuriais atvejais (pvz., prisidėjus infekcijai) jie skiriami, siekiant greitesnio odos būklės pagerėjimo.
  • Alfa-hidroksirūgštys, pvz., glikolio rūgštis.

Visgi pagrindinis įaugusių plaukų gydymo tikslas turėti būti paties įaugimo prevencija.

Po gijimo atsiradusi použdegiminė pigmentacija gydoma hidrokvinonu, azelaine rūgštimi, kojic rūgštimi, cheminiais odos šveitimais.