Paskambinkite mums

Tel.: +370 5 205 26 06

Tel.: +370 659 57933

Vyšninės angiomos

Vyšninės angiomos

Vyšninė angioma (sinonimai - kapiliarinė angioma, senatvinė angioma) - tai kraujagyslinės kilmės odos pažeidimas, kuriam būdinga aiškių ribų, iškili, raudonos spalvos dėmelė. Šie dariniai susiformuoja iš tam tikrų kraujagyslių, vadinamų venulėmis, kai jos išsiplečia ir išveša.

Tai dažnai sutinkama patologija, būdinga tik suaugusiems. Angiomos išsidėsto liemens ar galūnių odoje, o praėjus kuriam laiko tarpui - ir veido srityje, ypač apie paakius. Tai - amžiniai odos pokyčiai; angiomų daugėja organizmui senstant.

Vyšninės angiomos gali būti iškilios arba plokščios. Pirmiausia susiformuoja plokščias odos pažeidimas, atrodantis kaip raudonas apgamas, kuris vėliau tampa iškilus.

Kaip minėta, šio tipo kraujagysliniai dariniai nebūdingi vaikams. Mažiesiems būdingesnės braškinės angiomos (kita hemangiomų rūšis, pasižyminti spalvos ir struktūros ypatumais). Šie odos dariniai vienodai dažnai vargina tiek vyrus, tiek moteris, nepastebėta skirtumų ir tarp įvairių etninių kultūrų atstovų.

 

Registracija konsultacijai

Vyšninės angiomos simptomai

Darinio charakteristikos:

  • Ryški raudonos - vyšninės spalvos dėmė
  • Smeigtuko galvutės dydžio (ar kiek didesnė)
  • Visiškai plokščia ar nedaug pakilusi virš odos paviršiaus
  • Apvalios ar ovalios formos

Pirmosios vyšninės angiomos atsiranda pacientams, vyresniems nei 30 metų, išimtinais atvejais - ir jaunesniems. 70% asmenų, vyresnių nei 70 metų, turi daugybinių vyšninių angiomų. Iš visų kraujagyslinės kilmės odos pažeidimų, šios angiomos yra pačios dažniausios. Dariniai gali būti egzofitiniai (t. y., išsikišantys į paviršių) arba formuoti teleangiektazijas (siūlinės išvaizdos išsiplėtusios smulkiosios odos kraujagyslės). Tai yra gerybiniai dariniai, neturintys polinkio supiktybėti. Pasitaiko tiek pavienių vyšninių angiomų, tiek ir daugybinių.

Darinio spalva būna įvairi - nuo raudonos iki violetinės. Tik atsiradusi angioma atrodo kaip mažas raudonas taškelis, kurio skersmuo siekia šimtąją centimetro dalį. Laikui bėgant, jos gali padidėti iki 1 cm ar daugiau. Darinį sudaro kraujagyslės, todėl bet kokio pažeidimo metu galimas smarkus kraujavimas.

Dažniausiai vyšninių hemangiomų pažeidžiamos kūno vietos:

  • Skalpas
  • Lūpos
  • Nosis
  • Veidas (smakras, skruostai, kakta)
  • Pilvas
  • Krūtinė
  • Nugara

Atsakymai į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus:

  • Ar galima pašalinti vyšnines hemangiomas?

Taip, galima. Tam yra atliekamos tam tikros medicininės procedūros, kurios bus aptartos vėliau.

  • Ar galima pašalinti vyšnines angiomas namų sąlygomis?

Tą padaryti įmanoma, tačiau prieš tai rekomenduojama pasitarti su gydytoju, kad būtų išvengta nepageidaujamų reiškinių.

  • Ar vyšninės angiomos yra pavojingos?

Ne, tai visiškai gerybiniai ir bendrai organizmo sveikatai pavojaus nekeliantys dariniai.

  • Ar visos odoje atsiradusios raudonos dėmelės yra vyšninės angiomos?

Ne. Yra daugybė ligų ir būklių, kurios pasireiškia raudonomis dėmėmis odoje.

  • Ar gali vyšninės angiomos suvėžėti?

Tikros vyšninės angiomos nesuvėžėja. Apskritai hemangiomos neturi jokių sąsajų su onkologinėmis ligomis. Tačiau kitos odos ligos irgi gali pasireikšti raudonomis dėmėmis. Jeigu naujai atsiradusi raudona dėmelė keičia spalvą, didėja, kraujuoja, būtina kreiptis į gydytoją, kadangi tai gali būti vėžinis susirgimas.

  • Dėl ko atsiranda vyšninės angiomos?

Yra keletas faktorių, lemiančių šių kraujagyslinių darinių atsiradimą. Jie bus aptarti vėliau.

 Vyšninės angiomos ir kepenų ligos

Vyrauja nuomonė, kad krūtinės ar pilvo srityje esančios vyšninės angiomos gali būti susijusios su kepenų ligomis. Tam turėtų būti atlikti tam tikri kraujo tyrimai (kepenų fermentų koncentracijos ištyrimas - AST, ALT, jų santykis), vidaus organų echoskopija.

 Vyšninių angiomų priežastys ir gydymas

Vyšninių angiomų priežastys

Dėl tikslių vyšninių angiomų atsiradimo priežasčių vis dar tebėra diskutuojama. Nustatytas genetinis pagrindas - padidėjusi tam tikrų baltymų (proteinkinazė 1 ir ciklinas 1) ekspresija. Stebėtas ryšys ir su nėštumu. Visgi galutinai nėra išaiškinti šių kraujagyslinių darinių atsiradimo kaltininkai. Manoma, tam įtakos gali turėti tam tikri vaistai ir cheminės medžiagos- garstyčių dujos, bromo junginiai, ciklosporinas. Neatmetama ir hormonų disbalanso hipotezė (ypač sutrikusi estrogenų apykaita).

 Vyšninių angiomų gydymas

Šie odos dariniai yra visiškai nepavojingi, todėl dažniausiai jų gydyti nereikia. Be to, angiomų šalinimo procedūros yra skausmingos, sukelia papildomo streso bei brangiai kainuoja. Visgi kai kurie pacientai savo noru pageidauja angiomų šalinimo procedūrų dėl kosmetinių priežasčių. Svarbu paminėti, kad kai kurios vyšninės hemangiomos gali pradėti kraujuoti jas sutraumavus. Kai kuriais atvejais, ypač jei angioma atsiranda veido srityje ar yra itin didelė, pacientai jaučia psichologinį diskomfortą ir tai trukdo jų normaliam socialiniam gyvenimui. Tokiais atvejais šiuos darinius būtina šalinti. Taigi 3 pagrindinės indikacijos vyšninių hemangiomų šalinimui:

  • Pacientas savo noru pageidauja procedūros
  • Didelė hemangioma ir (ar) kraujavimo rizika
  • Hemangioma ant veido

Dažniausiai užtenka vieno gydymo metodo, kad būtų pasiekti puikūs rezultatai. Hemangiomų gydymas nereikalauja kompleksiškumo.

Medicininėje praktikoje taikomos 4 pagrindinės angiomų šalinimo procedūros:

  • Elektrinė abliacija
  • Pulsiniu dažų lazeriu atliekamos procedūros
  • Krioterapija
  • Chirurginis pašalinimas (ekscizija)

Elektrinė abliacija - tai audinio suardymas pasitelkus elektrinę srovę. Specialus metalinis medicininis zondas veikia kaip šilumos laidininkas, per kurį teka elektros srovė ir taip sunaikina nesveikus, pažeistus audinius, formuojančius hemangiomą. Procedūra yra ganėtinai skausminga, be to, gali lemti randų susiformavimą.

Pulsinio dažų lazerio abliacija. Tai auksinis vyšninių angiomų gydymo standartas, vienas saugiausių gydymo metodų. Lazeris prasiskverbia 0,7 mm giliau odos paviršiaus. Kaip energijos šaltinį naudoja žalią šviesą, todėl eritrocitų viduje esantis hemoglobinas selektyviai sugeria šią energiją ir taip sunaikinamas kraujagyslių spindis. Dažniausiai net vidutinio dydžio angiomai užtenka vienos procedūros. Didesniems pažeidimams reikia kelių gydymo seansų. Vienintelis šio metodo trūkumas- didelė kaina.

Rečiau naudojama yra krioterapija. Odos pažeidimai, paveikti šalčiu, palaipsniui sunyksta. Procedūros metu gydytojas pažeidimus šaldo skystu azotu. Nepaisant prieš krioterapiją taikomo vietinio nuskausminimo, procedūra yra skausminga ir net po jos pacientai dažnai skundžiasi skausmu.

Chirurginė ekscizija. Procedūriniame kabinete gydytojas išpjauna ar „nuskuta“ pažeidimą, prieš tai nuskausminęs operuojamą vietą. Kaip ir krioterapijos atvejais, po operacijos pacientus neretai vargina skausmas.

Vyšninių angiomų pašalinimo kainą lemiantys veiksniai:

  • Pasirinktas metodas. Pvz., pulsinio dažų lazerio procedūra kainuoja apie kelis šimtus eurų, tačiau tai geriausias hemangiomų gydymo metodas.
  • Pažeidimo dydis ir išplitimas. Didelėms vyšninėms angiomoms reikia daugiau procedūrų, taigi automatiškai didėja ir viso gydymo kurso kaina.

Verta turėti omenyje, kad ne visais atvejais rekomenduojama šalinti vyšnines angiomas. Dažniausiai tai visiškai nereikalingos procedūros, nes šie pažeidimai yra gerybiniai ir labai nedideli. Kai kada, bėgant laikui, jie gali išnykti. Smulkios vyšninės hemangiomos, atsiradusios ant nugaros ar kitose drabužių dengiamose vietose nesukelia kosmetinių defektų, tad ir neturėtų būti šalinamos. Visgi jei hemangiomos atsirado ant kaklo ar veido ir sukelia diskomfortą, geriau jų atsikratyti.

 Vyšninių angiomų gydymas namų sąlygomis

Nors egzistuoja keletas metodų, kaip galima atsikratyti vyšninių hemangiomų namų sąlygomis, tačiau rekomenduojama neužsiimti savigyda prieš tai nepasitarus su gydytoju.

Gydymas namų sąlygomis, palyginus su procedūromis, atliekamomis gydytojo kabinete, nėra brangus. Pvz., lazerinės angiomų šalinimo procedūros kainuoja šimtus eurų, o eterinių aliejų mišinys- vos kelis eurus. Visgi turėkite omenyje, kad liaudies medicina dažniausiai neduoda tokio gero ir ryškaus teigiamo efekto kaip profesionalios medicininės intervencijos. Populiariausios vyšninių angiomų gydymui naudojamos priemonės:

  • Obuolių sidro actas
  • Arbatmedžių aliejus
  • Jodas
  • Prideginimas
  • Specialios odos priežiūros priemonės

Obuolių sidro actas nuo senų laikų naudojamas įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti. Tai - natūrali vyšninių angiomų gydymo priemonė. Sudrėkinkite švaraus audinio (pvz., marlės) galiuką šiuo actu ir prispaudę prie pažeidimo laikykite apie 30 minučių. Procedūrą kartokite kasdien. Obuolių sidro acto veiklioji medžiaga yra acto rūgštis, kuri ir pasižymi angiomas gydančiu efektu.

Arbatmedžių aliejus - kita veiksmingai angiomas pašalinanti priemonė, tačiau kai kuriems žmonės gali sudirginti odą (ypač veido srityje). Lašelį šio eterinio aliejaus sumaišykite su šlakeliu alyvuogių aliejaus ir įmasažuokite į pažeidimus. Procedūrą kartokite kasdien. Tai taupus gydymo metodas, kadangi arbatmedžių aliejus kainuoja vos kelis eurus.

Dar viena veiklioji medžiaga, naudojama namų sąlygomis - tai jodas. Viena iš teorijų (nors moksliškai ir nepatvirtinta), teigia, kad šie kraujagysliniai dariniai atsiranda esant jodo trūkumui organizme. Jeigu tai būtų įrodyta, jodas taptų efektyviausia ir natūraliausia angiomų gydymo priemone. Rekomenduojama padidinti jodo suvartojimą į savo racioną įtraukiant daugiau jūros gėrybių, spanguolių, jogurto, braškių. Galima vartoti ir maisto papildus su jodu. Visgi metodo veiksmingumas kelia tam tikrų abejonių - tik nedaugelis jį išbandžiusių žmonių pastebėjo teigiamą poveikį.

Vyšnines hemangiomas galima ir prideginti namų sąlygomis. Karščiu veikiama tik tam tikra angiomos vieta, o tam pasitelkiamas smeigtukas. Visgi procedūra nėra itin maloni, reikia atsižvelgti ir į saugumo priemones. Pirmiausia pasirinkite smeigtuką, kurio galas nebūtų plastikinis - įkaitęs ir išsilydęs plastikas gali tik dar labiau pabloginti situaciją. Žiebtuvėliu įkaitinkite smeigtuko galą ir pridėkite prie pažeidimo. Didelių hemangiomų atvejais prireikia kelių procedūros pakartojimų. Po procedūros, būtinai dezinfekuokite odą, kad išvengtumėte infekcinių komplikacijų. Pagrindinis šio metodo privalumas - žema kaina, kadangi visos priemonės randamos namie.

Vaistinėse galima nusipirkti specialių kremų ar kitų odos priežiūros priemonių, skirtų vyšninių hemangiomų šalinimui. Dažniausiai šios priemonės parduodamos be gydytojo recepto ir jomis galima saugiai naudotis namie.

Visgi vyšninių angiomų šalinimas namų sąlygomis nėra toks pat saugus kaip gydytojo kabinete. Gydytojai dermatologai atidžiai įvertina Jūsų odos pažeidimus ir parenka tinkamiausią gydymo metodą. Užsiimdami savigyda, Jūs rizikuojate:

  • Blogai paruošti odą procedūrai
  • Dar labiau pažeisti odą ir pabloginti esamą situaciją
  • Atverti vartus infekcijai
  • Sukelti alergiją
  • Padidinti randų susidarymo tikimybę

Gydymosi namie pavojai:

  • Obuolių sidro actas ir arbatmedžių aliejus gali sukelti kontaktinį dermatitą
  • Jodo perdozavimas
  • Infekcija angiomos vietoje, po bandymo ją pašalinti prideginimu

Dėl šių priežasčių visuomet rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei ruošiatės angiomas šalinti namų sąlygomis. Gydytojas atkreips Jūsų dėmesį į tinkamas pasiruošimo procedūras, aptars skirtingus metodus ir pateiks tikslias procedūros instrukcijas. Žinodami procedūros subtilybes, lengvai pašalinsite jus varginančius odos pažeidimus. Visada geriau pasikonsultuoti su gydytoju negu remtis internete perskaitytu straipsniu.

Situacijos, kai vyšninių angiomų gydymas namų sąlygomis yra draudžiamas:

  • Vyšninės angiomos veido srityje. Veido oda yra itin delikati, todėl šioje zonoje bet kokių darinių šalinimą patikėkite gydytojui.
  • Jeigu vyšninė angioma pakeitė spalvą ar formą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Net nebandykite užsiimti savigyda.
  • Jeigu angioma kraujuoja, neeksperimentuokite su liaudies medicina, o kreipkitės į gydytoją.

Kita informacija apie šią ligą