Vaikų odos priežiūra

Vaikų odos priežiūra

Odos priežiūra - neatsiejama bendros vaikų priežiūros dalis. Vis daugėja įrodymų, kad netinkama vaikų odos priežiūra gali neigiamai veikti genetinių veiksnių ir aplinkos faktorių pusiausvyrą, kas trikdo normalią epidermio barjero funkciją ir ateityje gali paskatinti odos ligų (pvz., atopinio dermatito) atsiradimą. Dėl šios priežasties iškilo poreikis sukurti moksliniais tyrimais paremtas vaikų odos priežiūros rekomendacijas, kurios palengvintų tėvams tinkamai rūpintis vaikų oda.

Maudymas

Tik gimus, naujagimis yra švelniai nušluostomas sausu rankšluosčiu, kad jo kūno temperatūra taptų stabili. Nebūtina iškart nuvalyti viso varškinio dangalo, nes tai suteikia papildomą apsaugą dar iki galo nesusiformavusiam epidermiui. Rekomenduojama vengti stipraus trynimo rankšluosčiu.

Pirmosios maudynės vonelėje - tik tada, kai naujagimio kūno temperatūra tampa stabili (dažniausiai po kelių dienų nuo gimimo).

Apskritai maudymas vonelėje kas vakarą - tai geras ritualas, gerinantis vaikų miegą bei mamos nuotaiką. Maudyti vonelėje galima pradėti ir anksčiau, negu užgyja bambutė (svarbu po to gerai nusausinti ir dezinfekuoti). Jeigu tėvai vis tiek delsia pradėti maudynes vonelėje, tam yra alternatyva - švelniai ištrinti vaiką drėgnu rankšluosčiu.

Maudynės vonelėje turėtų užtrukti 5-10 min (naujagimiams), kitiems vaikams gali užtrukti ir kiek ilgiau. Apskritai vaikus rekomenduojama maudyti 2-3 kartus per savaitę.

Vonelė ir vonios žaislas turi būti švarūs (griežta dezinfekcija nebūtina), o temperatūra vonios patalpoje - apie 21-24°C. Vandens temperatūra privalo siekti apie 37-37,5°C. Kitos rekomendacijos:

 • Vandens lygis vonelėje turi siekti vaiko klubus (t. y. apie 5 cm);
 • Negalima vaiko palikti vieno vonelėje;
 • Negalima, kad vaiką maudytų kiti šeimos vaikai;
 • Jeigu maudynių metu naudojami aliejai, vonelės dugne reikia padėti neslystantį kilimėlį (ir dezinfekuoti reguliariai).

Registracija konsultacijai

Po maudymosi

Po maudynių, vaikas turi būti pridengtas (tai apsaugo nuo atšalimo, kuris ryškiausias būna praėjus 10 min nuo išsimaudymo) bei atsargiai nusausintas švelniu rankšluosčiu.

Rekomenduojama per 3 min patepti drėkinančiu kremu, o vystyklų zoną - specialiu apsauginiu kremu. Atsiradus nerimą keliančių odos simptomų (pvz. įtrūkimų, pleiskanų), patariama pasikonsultuoti su gydytoju.

Prausiklių naudojimas

Į prausiklius įeina medžiagos, vadinamos surfaktantais. Jie nuo odos paviršiaus pašalina prakaito likučius, riebalus, kitus nešvarumus. Kita vertus, surfaktantai sąveikauja su epidermio baltymais ir lipidais, o tai gali lemti odos išsausėjimą, paraudimą, pleiskanojimą, niežulį bei sudirgimą.

Tėvai turėtų žinoti, kuo skiriasi muilas ir sindetas. Muilas yra riebiųjų rūgščių druskos, todėl prausiklių su muilu pH siekia 10 (yra šarminis). Muilas ir prausikliai su muilu nuo odos paviršiaus pašalina natūralų odos drėgmę palaikantį faktorių, lipidus, taigi didina odos sudirgimo, paraudimo, niežėjimo tikimybę.

Sindetai (sintetiniai bemuiliai prausikliai) pasižymi neutraliu ar kiek rūgštiniu pH, jie yra kur kas švelnesni už muilą. Ypač gerai, jei jų sudėtyje nėra aršių paviršiaus aktyviųjų medžiagų, tokių kaip sodium lauryl sulfate. Be to, nuprausus odą sindetu, ji žymiai lengviau sugeria drėkinamuosius kremus. Dėl šios priežasties vaikų maudymui rekomenduojama rinktis bemuilius, fiziologinio pH prausiklius, kurių sudėtyje nėra dirginančių medžiagų ir su kuriais buvo atlikti tyrimai.

Vystyklai

Vystyklų dermatitas yra labai dažna problema, bent kartą ištinkanti didžiąją dalį kūdikių. Priežastys:

 • Vystyklų sąlygota uždara aplinka;
 • Šarminis šlapimo pH;
 • Bakterijos;
 • Virškinimo trakto fermentai, tulžies rūgštys;
 • Drėgna aplinka;
 • Iššutimas.

Kad būtų sumažinta vystyklų dermatito tikimybė, rekomenduojama:

 • Vystyklų zona turi būti švari ir sausa;
 • Vystyklus keisti taip dažnai, kaip reikia;
 • Pagal galimybes, leisti vaikui pabūti be vystyklų;
 • Vystyklų zoną plauti vandeniu (galima ir nevirintu), sausinti sausu švelniu rankšluosčiu ar vatos diskeliais;
 • Renkantis drėgnas servetėles, atsižvelgti į pH (rekomenduojamos kiek rūgštesnio pH), jų sudėtyje neturi būti alkoholio, kvapų, eterinių aliejų, muilų, agresyvių detergentų (sodium lauryl sulfate, methylisothiazolinone). Drėgnos, kūdikiams sukurtos servetėlės gali būti naudojamos jau ir naujagimystės periode, kaskart keičiant sauskelnes.

Drėkinamieji kremai

Tinkami vaikams emolientai sustiprina ir palaiko epidermio apsaugines funkcijas. Drėkinamąjį kremą reiktų tepti bent 2 kartus per savaitę, po maudynių. Svarbu parinkti tinkamą kremo tekstūrą, atsižvelgiant į aplinkos drėgmės kiekį ir temperatūrą, taip pat į metų laiką. Riebesni kremai labiau tinka žiemai, o lengvesni - vasarai.

Kremą rekomenduojama tepti plonu sluoksniu, ypatingai plonai jį reikia tepti raukšlėse. Dantų augimo periode svarbu nepamiršti patepti odos aplink burną, kadangi tuo metu dėl padidėjusio seilėtekio galimas odos sudirgimas toje vietoje. Jeigu vaiką vargina naujagimių aknė, geriau drėkinamųjų kremų netepti (tai tik dar labiau paskatins naujų bėrimų atsiradimą).

Vaikiški aliejai

Vaikiški aliejukai dažnai naudojami maudymosi metu ar vaikų masažui. Nerekomenduojami augaliniai aliejai, nes jie linkę greitai oksiduotis, yra chemiškai nestabilūs, pasižymi įvairiu biologiniu aktyvumu. Specialūs medicininiai aliejai, pvz., mineralinis aliejus, yra chemiškai inertiškas, stabilus, ir todėl saugus. Mineralinis aliejus drėkina odos raginį sluoksnį. Taigi vaikiški aliejai nedideliu kiekiu gali būti dedami į voneles.

Tinkama odos priežiūra yra būtina, kad vaikas augtų sveikas. Tačiau tėvams neretai kyla daug klausimų, kaip visgi reikia rūpintis vaikų oda. Todėl visais atvejais rekomenduojama pasitarti su gydytoju dermatologu ar pediatru.