Riebios odos priežiūra

Riebios odos priežiūra

Riebi oda lemia porų užsikimšimą ir spuogų formavimąsi, tačiau riebalai padeda ilgiau išsaugoti odos jaunatviškumą. Be to, riebios odos savininkai turi mažiau raukšlių. Taigi riebios odos priežiūros esmė - pusiausvyra tarp perteklinio odos riebalavimosi ir natūralaus odos drėgmės lygio.

Daugiausiai riebalinių liaukų yra veido srityje, už ausų, viršutinėje krūtinės dalyje ir nugaroje. Tose pat vietose dažniausiai ir atsiranda spuogų. Pagrindinės riebalinių liaukų ląstelės yra sebocitai. Išskirdamos riebalus, jos suyra. Odos riebalai (sebumas) yra klampus skystis, kurį sudaro skvalenas, vaškų esteriai, trigliceridai, laisvosios riebalų rūgštys, cholesterolio esteriai ir laisvieji steroliai. Odos išskiriamo sebumo kiekis metams bėgant įvairuoja: gimus, riebalinės liaukos būna gana aktyvios ir išskiria daug riebalų, po to jos tampa neaktyvios iki pat brendimo. Paauglystėje jų aktyvumas smarkiai padidėja ir maždaug toks pats išsilaiko iki menopauzės (moterims) ar 6-7 gyvenimo dešimtmečio (vyrams). Didelę reikšmę riebalinių liaukų funkcionavimui turi vyriški lytiniai hormonai (androgenai).

 

Riebios odos rizikos faktoriai:

  • Vyriška lytis;
  • Moterims - laikas per ovuliaciją;
  • Pavasaris, vasara;
  • Drėgnas klimatas;
  • Ligos, kurių metu organizme padidėja vyriškų lytinių hormonų: įgimta antinksčių hiperplazija, androgenus gaminantys kiaušidžių ar antinksčių navikai, policistinių kiaušidžių sindromas ir pan.

Registracija konsultacijai

Nepaisant gausaus riebios odos priežiūros priemonių pasirinkimo, moksliniais tyrimais įrodytas tik kelių vietiškai naudojamų ir nereceptinių priemonių efektyvumas mažinant odos riebalavimąsi. Taigi į kokias medžiagas atkreipti dėmesį, renkantis veido kremą ir prausiklį?

  • Niacinamidas (sinonimai - nikotinamidas, vitaminas PP, vitaminas B3). Nustatyta, kad jau po 2-4 savaičių reguliaraus 2% vietinio niacinamido preparato naudojimo oda pastebimai mažiau riebalavosi.
  • Žalioji arbata. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad naudojant 3% žaliosios arbatos emulsiją, veido odos riebalavimasis sumažėjo jau po 60 dienų. Tai buvo įrodyta pasitelkus specialius diagnostinius prietaisus.
  • L - karnitinas. Ši medžiaga efektyviai mažina riebiųjų rūgščių kiekį riebalinėse ląstelėse, taigi gali sumažinti ir odos riebalavimąsi. Tyrimų metu veiksminga pasirodė 2% vietinio poveikio L- karnitino priemonė.
  • Antioksidantai, pvz., fulerenas (fullerene), EGCG, vitamino C derivatai. Visos šios medžiagos slopina odos riebalinių liaukų funkciją.

Pagrindinės odos priežiūros taisyklės, kurių patariama laikytis riebios odos savininkams:

  • Prauskite veidą ryte, vakare ir po treniruočių. Prausiant, netrinkite odos, net jeigu siekiate nuplauti makiažą. Trynimas tik sudirgina odą.
  • Rinkitės tas odos priežiūros priemones, kurių etiketėse parašyta „oil free“ (be aliejų), „non-comedogenic“ (nekemšantis porų, nekomedogeninis). Šie užrašai turėtų būti ant prausiklių, veido kremų ir makiažo priemonių. Tai reiškia, jog pasirinktas kremas, prausiklis ir pan. nekimš porų ir nepaūmins aknės.
  • Naudokite švelnų veido prausiklį. Dažnai klaidingai žmonės mano, kad riebiai odai tinkamiausias yra agresyvus veido prausiklis, kuris turi sausinantį poveikį. Deja, tai yra mitas. Agresyvūs prausikliai dirgina odą ir tik dar labiau skatina jos riebalavimąsi. Todėl rinkitės švelnios sudėties prausiklį, kuris pernelyg neišsausina odos.
  • Nenaudokite odos prausiklių, į kurių sudėtį įeina alkoholis ar aliejaus pagrindo medžiagos. Tai tik gali dar labiau sudirginti odą.
  • Kasdien naudokite drėkinamąjį kremą. Riebią odą irgi reikia drėkinti. Laiko taupymo sumetimu, rinkitės drėkinamąjį kremą su apsauga nuo saulės. SPF turi siekti bent 30.
  • Einant į lauką, naudokite apsauginį kremą nuo saulės. Šie kremai apsaugo nuo žalingų saulės UV spindulių, kurie gali lemti raukšlių susiformavimą, pigmentacijos pokyčius, netgi odos vėžį. Norint išvengti aknės paūmėjimų, rinkitės tas apsaugines priemones, į kurių sudėtį įeina cinko oksidas ir titano dioksidas. Svarbu, kad į šių priemonių sudėtyje nebūtų kvapiųjų medžiagų ir aliejinio pagrindo ingredientų.
  • Rinkitės vandens pagrindo makiažo priemones.
  • Neikite miegoti nenusivalę makiažo.
  • Dienos metu naudokite riebalus sugeriančias servetėles. Švelniai priglauskite servetėlę prie veido ir palikite ją kelioms sekundėms, kad būtų sugerti visi riebalai. Jokiu būdu netrinkite veido šia servetėle, kadangi riebalai pasklis į gretimas odos sritis.
  • Stenkitės neliesti savo veido rankomis, nes taip bakterijos, nešvarumai ir pertekliniai riebalai nuo rankų patenka ant veido. Veidą galima liesti tik jį prausiant, tepant kremą ar makiažą, ir tai darant, rankos privalo būti švarios.

Jeigu Jus vargina riebi veido oda, kviečiame pasitarti su gydytoju dermatologu. Gydytojas įvertins Jūsų odos būklę bei sudarys tinkamiausią gydymo ir priežiūros planą.