Odos vėžys

Odos vezys

Koks yra odos vežio sergamumas?

Kiekvienais metais susirgimų odos vėžiu visame pasaulyje padaugėja apie 10 proc., o Australijoje netgi apie 15-20 proc. Sergamumas siejamas su tuo, kad žmonės ilgiau gyvena, daugiau laiko praleidžia saulėtose vietose, pragyvenimo lygis aukštesnis – didelė dalis žmonių gali sau leisti išvažiuoti į šiltus kraštus.

Kas yra odos vėžys?

Išskiriami trys pagrindiniai odos vėžio tipai: bazoląstelinis, plokščialąstelinis ir melanoma. Pirmieji du yra epitelinės kilmės navikai ir nors jie piktybiniai - gana gerai gyomii. 
Bazoląstelinis odos vėžys yra dažniausias, tačiau po pirmos gydymo procedūros išgydomas 94 proc. atveju. Plokščialąstelinis odos vėžys yra panašus į bazoląstelinį, bet skiriasi tuo, kad gali metastazuoti, t.y. plisti į kitus organus, tačiau jis, kaip ir bazoląstelinis vėžys, taip pat labai gerai gydomas. Minėtieji epiteliniai navikai sudaro tris ketvirtadalius odos vėžio atvejų, vieną ketvirtadalį sudaro melanoma. Tačiau būtent nuo melanomos miršta trys ketvirtadaliai žmonių.

 

Registracija konsultacijai

Kokios yra susirgimo priežastys?

Epitelinės kilmės navikų atsiradimas daugiausiai yra įtakotas saulės, UV A ir UV B spindulių. Yra įrodyta, kad tiek vieni spinduliai, tiek kiti laikui bėgant gali sukelti piktybinius odos navikus.
Įtakos turi ir genetiniai faktoriai. Jeigu vėžiu sirgo 1 – 2 kartos giminės, rizika susirgti juo yra apie 10 proc. 
Melanomos atsiradimo priežastys nėra aiškios. Yra žinoma tik tai, kad riziką padidinti gali tie patys faktoriai - saulė, genetika.
Svarbu žinoti, kad melanoma nebūtinai atsiranda iš apgamo: iš apgamų atsiranda tik apie 30 proc. melanomos, kitais atvejais ji išsivysto iš kitų pakitimų arba atsiranda naujai.

Ar įmanoma išvengti odos vėžio? Kokia galima profilaktika?

Odos vėžio išvengti neįmanoma, o profilaktika yra paprasta: kuo mažiau būti saulėje, nors dabar ir madingas įdegis. Nuo saulės slėptis nereikia, tačiau išvažiavus į šiltus kraštus, į paplūdimį, nebūtina vaikščioti, kaip į darbą ir jame būti visą dieną.
Yra paprasta šešėlio taisyklė: jeigu stovint žmogaus šešėlis trumpesnis už jį - tai reiškia, kad saulė yra labai aukštai ir jos poveikis kenksmingas. Nuo 10 iki 16 val. saulėje būti nepatartina. Taip pat saulėje reikia būti su drabužiais, po skėčiu arba pasitepus apsauginiu kremu. 
Yra nustatyta, kad žmonės po skėčiu arba su drabužiais ir nepasitepę kremu mažiau rizikuoja susirgti melanoma, nei žmonės pasitepę kremu, bet be drabužių. Taip yra todėl, kad kremu dažnai tepamasi neteisingai arba pasirinktas netinkamas filtras. Filtrai su faktoriais 4 ar 8 tinkamai neapsaugo, juos reikia tepti dažnai (skaičių ant kremo tūbelės reikia padauginti iš 10 – tiek minučių bus galima praleisti saulėje), todėl perkant svarbu žiūrėti, kad apsauginis kremo ar losjono faktorius būtų ne mažesnis, kaip 30. Taip pat, kiekvieną kartą išsimaudžius vandenyje reikia dar kartą pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės, kadangi netgi kremų, pažymėtų “waterproof” (atsparūs vandeniui) ženklu poveikis susilpnėja.
Apsauginiai kremai yra dviejų tipų: vieni sugeria UV spindulius, o kiti - atspindi, pastarieji turi cinko ir titanio oksido, kurie yra kaip veidrodėliai. Būtent šie kremai turi geresnę apsaugą. Teisingai naudojant kremą su tinkamu filtru, vieną kartą pasitepus jo užtenka visai dienai.

Kada reikia kreiptis į gydytoją norint pasitikrinti dėl vėžio rizikos?

Jeigu ant kūno atsirado žaizdelė, šašiukas, spuogiukas, kuris per 2 mėnesius gydomas ar negydomas neišnyksta, to užtenka, kad žmogus kreiptųsi į onkologą-dermatologą. Tai epitelinės kilmės navikai.
Melanomos atveju sudėtingiau, kadangi žmogus turi ne vieną, o daugiau apgamų. Yra kelios melanomos atpažinimo taisyklės.
Pirmoji taisyklė: jei ant kūno žmogus pamato apgamą, kuris yra nepanašus į visus kitus apgamus, to pakanka, kad tai galėtų būti rimtas pakitimas, todėl reikia nedelsti ir kreiptis į specialistus. 
Antra taisyklė: pamačius bet kokį naujai atsiradusį apgamą, dėmelę, iškilusį darinuką reikia nedelsti ir kreiptis į specialistus. Yra melanomų, kurios išauga per 3 mėn ir nei vienas gydytojas, praėjus 4 mėnesiams jau nebegali išgydyti. Todėl žmogus turi save apžiūrėti kartą per mėnesį. 
Trečia taisyklė: jei ant seno apgamo atsirado kažkokių vizualinių pakitimų (pradeda didėti, tamsėti, pasikeičia kontūrai, tampa asimetriškas), nereikia laukti, kol pradės skaudėti ar perštėti – būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip gydomas odos vėžys?

Gydymas pradedamas nuo toli pažengusios diagnostikos metodų. Svarbiausia melanomą diagnozuoti, kuo anksčiau arba laiku pašalinti ikivėžinį darinį. Odos vėžio diagnostikai yra sukurti keli tyrimo metodai.
Dažniausiai atliekamas tyrimas yra dermatoskopinis tyrimas: jo metu naudojama poliarizuojanti šviesa, apgamas padidinamas iki 10 kartų ir tada nustatomi pakitimai.
Kitas tyrimas - siaskopija, šio tyrimo metu su siaskaneriu gaunamas dermatoskopinis vaizdas išryškėja iki 2 mm. gylio, juo galima nuskanuoti atskirus odos chromoforus: melaniną, kraujaugyslinius ir kolageninius pakitimus. Tokiu būdu įmanoma diagnozę nustatyti anksčiau.
Kai liga įrodoma, vyksta histologinis tyrimas, kuomet chirurginiu būdu pašalintas darinys atiduodamas ištyrimui. Šiuo būdu pamatomi ląstelių pakitimai ir galutinės diagnozės tikslumas yra 99,9 proc.
Vėliau vyksta chirurginis gydymas. Galimi ir kiti, papildomi gydymo metodai, pvz. chemoterapija arba imunoterapija, kuri gali atitolinti ligos progresavimą. Melanomos prognozė būna gera esant tik ankstyvai diagnostikai. 
Epitelinio naviko gydymui naudojama daug metodų: gydymas lazeriu, rentgeno spinduliais, chirurginiu būdu, fotodinamine terapija. Lietuvoje, diagnozavus pradinę stadiją, įprastai gydoma lazeriu.

 

Piktybinis odos navikas - melanoma, pvz. nr.: 1  
piktybinis odos navikas   
 
 
 Piktybinis odos navikas - melanoma, pvz. nr.: 2  
 melanoma  
   
 Piktybinis odos navikas - bazalioma:  
 Piktybinis odos nevikas - bazalioma  
   
   

Puslapių navigacija:

  1.  Koks yra odos vežio sergamumas?
  2.  Kas yra odos vėžys?
  3.  Kokios yra susirgimo priežastys?
  4.  Ar įmanoma išvengti odos vėžio? Kokia galima profilaktika?
  5.  Kada reikia kreiptis į gydytoją norint pasitikrinti dėl vėžio rizikos?
  6.  Kaip gydomas odos vėžys?