Karpų gydymo metodai

Karpų gydymo metodai

Karpų gydymui taikoma daug metodų. Nors karpos per kurį laiką gali išnykti savaime (ypač vaikams), visgi rekomenduojama jas gydyti, ypač šiais atvejais:

  • Karpos sukelia skausmą, diskomfortą, trukdo kasdienei veiklai;
  • Pacientas jaučia kosmetinį diskomfortą;
  • Nuolat atsirandančios ar ilgai nepranykstančios karpos;
  • Imunosupresinės būklės (tai yra rizikos faktorius išplitusioms ir gydymui atsparioms karpoms).

Veiksniai, lemiantys gydymo metodo parinkimą:

  • Karpos tipas (t. y., paprastoji, plokščioji, padų, siūlinė ir kt.);
  • Karpos lokalizacija (pvz., lytinių organų karpų gydymas skiriasi nuo kitų lokalizacijų karpų gydymo);
  • Konkretaus gydymo metodo pašaliniai reiškiniai;
  • Paciento pageidavimas renkantis tam tikrą gydymo metodą;
  • Gydant karpas vaikams, svarbu parinkti tokį metodą, kuris vaikui sukels mažiausiai diskomforto.

Gydymo tikslas - visiškas karpos išnykimas. Delnų ir padų srityse siekiama, kad atsirastų normalus odos piešinys. Visgi matomų karpų nebuvimas dar neįrodo, kad ŽPV virusas galutinai pasišalino iš organizmo.

Registracija konsultacijai

Karpų gydymo metodai

Visus karpų gydymo metodus galima suskirstyti į 3 pagrindines grupes:

1. Cheminė ar fizinė destrukcija:

  • Destrukcija rūgštimis (pvz., salicilo rūgštimi, trichloracto rūgštimi ir pan.);
  • Kriodestrukcija (karpų naikinimas šaldant skystu azotu);
  • Lazerinė destrukcija;
  • Chirurginis karpos pašalinimas.

2. Vietinio imuninio atsako skatinimas: imikvimodo preparatai.

3. Ląstelių dalijimąsi stabdanti (antiproliferacinė) terapija: 5-fluoruracilas ir kt.

Destrukcija rūgštimis, pvz., salicilo rūgštimi. Vietiškai naudojama salicilo rūgštis minkština epidermį ir stimuliuoja vietinį imuninį atsaką. Rinkoje yra tiek salicilo rūgšties tirpalo, tiek tepalo ar pleistro. Prieš tepant šią priemonę, oda turi būti nusausinta. Užtepus, aplikacijos vieta užklijuojama pleistru. Procedūra kartojama kasdien arba kas antrą dieną. Taikant šį metodą, svarbu reguliariai nušlifuoti karpą pemza ar specialia kojų dilde (svarbu įsidėmėti, kad karpoms naudojamų kojų priežiūros priemonių negalima naudoti sveikai odai). Prieš šlifavimą galite išmirkyti kojas šiltame vandenyje - tai palengvins susikaupusių raginių masių pašalinimą. Dažnai karpų šalinimas salicilo rūgštimi kombinuojamas su kitais gydymo metodais, kad būtų pasiekti greitesni gydymo rezultatai. Panašiai veikia ir kitos rūgštys, skirtos karpoms gydyti. Norint išvengti nepageidaujamų reiškinių (pvz., skausmas, odos sudirgimas), svarbu griežtai laikytis naudojimo instrukcijos bei pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.

Kriodestrukcija skystu azotu yra vienas iš dažniausiai taikomų karpų gydymo metodų. Kadangi procedūra yra skausminga, ji tinka tik vyresniems vaikams ir suaugusiems. Gydymo metu užšaldoma ne tik karpa, bet ir nedidelis plotelis aplink ją. Kriodestrukcija kartojama kas 2-3 savaites, kol karpos galutinai išnyksta. Jeigu po 6 procedūrų efekto nėra, rekomenduojama išbandyti kitą gydymo būdą. Be to, gydymas skystu azotu netinka apynagių karpoms ir pirštams. Pagrindiniai šalutiniai kriodestrukcijos reiškiniai- odos paraudimas, pūslių susiformavimas, skausmas. Gijimas užtrunka apie savaitę.

Lazerinė destrukcija - tai greičiausias ir efektyviausias karpų gydymo metodas. Užtenka tik 1 procedūros, kad Jus varginančios karpos būtų sunaikintos. Procedūra atliekama vietinėje nejautroje, todėl yra neskausminga, be to, nesusidaro pūslių (priešingai negu atlikus kriodestrukciją skystu azotu). Karpos, pašalintos lazeriniu būdu, neatsinaujina. Gijimo trukmė priklauso nuo karpos dydžio, ir sugijus dažniausiai randelio nelieka (arba jis būna labai nežymus). Lazerinė karpų destrukcija ypač tinka didelėms karpoms ir toms karpoms, kurių neveikia kiti gydymo metodai.

Chirurginis karpos pašalinimas. Nors taikant šį metodą karpa pašalinama galutinai, procedūros taikymą riboja gijimas randais. Tai ypač vengtina padų srityje, nes čia susiformavę randai būna skausmingi.

Imikvimodo preparatai. Tai vietinio poveikio vaistai, skatinantys lokalų imuninį atsaką. Vartojimo režimas yra individualus kiekvienu atveju, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Efektyvumas vertinamas po 3 mėnesių. Dažniausi nepageidaujami reiškiniai - odos uždegiminės reakcijos. Taikant šį vaistą, karpos sugyja neskausmingai ir be randų. Be to, šis preparatas tinka ir lytinių organų karpų gydymui. 5-fluoruracilas skiriamas 1 kartą per dieną, gydymo trukmė trunka 4-12 savaičių. Ši medžiaga stabdo ląstelių dalijimąsi ir augimą. Dažniausi šalutiniai reiškiniai - paraudimas, patinimas, odos pigmentacijos pokyčiai, opėjimas, randėjimas. Rinkoje yra ir sudėtinių preparatų, pvz., 5-fluoruracilo ir salicilo rūgšties derinių ir pan. Šie kombinuoti vaistai leidžia pasiekti geresnių gydymo rezultatų.

Liaudies medicinos patarimai, norintiems atsikratyti karpų:

Prieš bandydami šiuo metodus, įsitinkite, ar nesate alergiški konkretiems produktams bei pasitarkite su gydytoju dermatologu.

Arbatmedžių aliejus pasižymi antivirusinėmis ir antiseptinėmis savybėmis. Teigiama, kad ši medžiaga stabdo karpų augimą ir jas išdžiovina. Užlašinkite lašelį šio aliejaus ant karpos ir užklijuokite pleistru, palikite pernakt. Kartokite kasdien, kol karpa išnyks.

Vitaminas C. Sutrupinkite vitamino C tabletes ir sumaišykite su vandeniu, kol gausis pastos konsistencijos mišinys. Užtepkite šios pastos ant karpos ir užklijuokite pleistru, palikite visai dienai. Teigiama, kad dėl susidariusios itin rūgščios aplinkos žūsta karpą sukeliantys virusai.

Lipnios juostos metodas. Užklijuokite gabalėlį lipnios juostos ant karpos ir palikite savaitei. Po to nuklijuokite ir išmirkykite karpos pažeistą kūno vietą šiltame vandenyje, o karpos paviršių nušveiskite pemza. Kitą rytą vėl užklijuokite lipnios juostos gabaliuką. Procedūrą galima kartoti 2 mėnesius.

Obuolių sidro actas veikia karpą sudarantį audinį, o dėl rūgščios aplinkos žūsta karpas sukeliantys virusai. 2-juose valgomuosiuose šaukštuose obuolių sidro acto išmirkykite vatos gabaliuką, po to nuspauskite. Šį vatos gabaliuką uždėkite ant karpos ir priklijuokite pleistru. Procedūrą kartokite kasdien, kol karpa išnyks.

Česnakas turi antibakterinį, antivirusinį bei priešgrybelinį poveikį. Sutrinkite česnako skiltelę ir gautą masę paskirstykite ant karpos, užklijuokite pleistrą. Kruopščiai nuplaukite po 20 minučių. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną, 1 savaitę laiko. Per tiek laiko susiformuos pūslė ir karpa sugys.

Valgomoji soda pasižymi antiseptinėmis ir uždegimą slopinančiomis savybėmis. 1 arbatinį šaukštelį valgomosios sodos sumaišykite su baltuoju actu iki pastos konsistencijos mišinio. Gautą masę užtepkite ant karpos 2 kartus per dieną. Kartokite, kol karpa išnyks. Be to, valgomąją sodą galima maišyti ir su ricinos aliejumi. Gautą masę paskirstykite ant pažeistos odos, užklijuokite pleistru ir palikite pernakt. Procedūrą kartokite, kol karpa išnyks.

Alijošiaus ekstraktas. Iš alijošiaus lapo išspauskite minkštimą, paskirstykite ant karpų ir užklijuokite pleistru. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną 2 savaites.

Minėti metodai tinka tik mažoms, pavienėms karpoms. Visgi patariama neužsiimti savigyda ir pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kuris įvertins Jūsų būklę bei paskirs tinkamiausią gydymo metodą.

 

Puslapių navigacija:

 

  1.  Veiksniai, lemiantys  karpų gydymo metodo parinkimą
  2.  Karpų gydymo metodai